yum! kan man köpa tartletter som man vill servera nâsta dag? Jag menar, hur håller man dem krispiga i mördegen och så fräscha som möjligt till dagen efter? Tips någon? Skulle nämligen vilja köpa med mig när jag reser bort så jag måste köpa dem dagen innan. Det har jag faktiskt funderat över när det gäller tex smulpaj och liknande, min blir alltid så mjuk dagen efter, brukar plasta och in i kyl. Fel?
Sent svar… Sorry Maria! Det finns ett tricks om du vil att en mördegstartelette ska håller sig färsk några dagar: Pensla ett tunt lager vitchoklad i formen innan du spritsar fyllningen. Jag gör inte det på Petite France men jag vet att det fungerar.
Undrar allra ödmjukast om det finns någon möjlighet att du har tid att dela med dig av din smörkola?! Jag äääälkskar smörkola, men har inget riktigt bra recept. 🙂
Comments 10
Sluta plåga mig!!! Jag blir grymt sugen på en tartelette 🙂
Hälsa alla från Lissi
de lät inte helt fel speciellt inte den med Körsbär och rostade pitagenötter..;)
Allt ser ju bara tokgott ut 🙂
Det ser så jättejättegott ut… Jag älskar all slags smörkola!
Förlåt Lissi, det var inte meningen! Ska hälsa.
Nathalie: Tack. Den är enkelt och underbart!
Tack Linda och Annika! Det var ett taskigt inlägg med bara några bilder och inget text!
ser smaskig ut, recept på smörkolan? 🙂
yum! kan man köpa tartletter som man vill servera nâsta dag? Jag menar, hur håller man dem krispiga i mördegen och så fräscha som möjligt till dagen efter? Tips någon? Skulle nämligen vilja köpa med mig när jag reser bort så jag måste köpa dem dagen innan.
Det har jag faktiskt funderat över när det gäller tex smulpaj och liknande, min blir alltid så mjuk dagen efter, brukar plasta och in i kyl. Fel?
Men då! Jag som är småhungrig. Så vackra.
Sent svar… Sorry Maria!
Det finns ett tricks om du vil att en mördegstartelette ska håller sig färsk några dagar: Pensla ett tunt lager vitchoklad i formen innan du spritsar fyllningen.
Jag gör inte det på Petite France men jag vet att det fungerar.
Tack Frederic!
Undrar allra ödmjukast om det finns någon möjlighet att du har tid att dela med dig av din smörkola?! Jag äääälkskar smörkola, men har inget riktigt bra recept. 🙂